Tablica została wykonana w / lub po 1836 roku i wmurowana w ścianę kościoła.
Tablica epitafijna w kształcie stojącego prostokąta w profilowanej ramie. Na tablicy inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Zofia Makomeska urodziła / się 19. Grudnia Roku. 1823. / Wierna Bogu pełna w nim / ufności i Kochaiąca go; /przeżywsży Lat 13. wyrwana / iest z tego świata by złość / iego niezepsuła iey Serca / Pobożne Dusze polecaycie JĄ / miłosierdziu Boskiemu. / Zasnęła 3. Lipca / 1836. Roku.”
Jedna z 29 znajdujących się w wielickim kościele tablic upamiętniająca trzynastoletnią Zofię Makomeską. Są to w większości, jak i w tym przypadku, proste epitafia zawierające podstawowe informacje o zmarłych.
Omawiana tablica została wykonana z tzw. czarnego marmuru dębnickiego, czyli wapienia w kolorze czarnym, który z racji swej nietypowej właściwości polerowania do połysku nazywano marmurem. Wydobywano go w Dębniku koło Krzeszowic, w kamieniołomach należących od XVII wieku do 1953 roku do karmelitów bosych z Czernej. Materiał był niezwykle popularny w sztuce polskiej w XVII i XVIII wieku.
Dobry.
Tablica epitafijna poświęcona trzynastoletniej Zofii Makomeskiej zmarłej w 1823 roku została wykonana z tzw. czarnego marmuru dębnickiego.
Agata Felczyńska, "Epitafium Zofii Makomeskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-zofii-makomeskiej