Sztukateria

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Łazany
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Znalezienia Krzyża Świętego
Miejsce przechowywania
kaplica
Identyfikator
DZIELO/03508
Kategoria
sztukateria
Ilość
1
Czas powstania
XVII/XVIII wiek
Technika i materiał
stiuk
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Opis

Naroża portalu do kaplicy ujęte wieńcami lauru i liśćmi akantu. Nad wejściem trzy putta trzymające otwartą księgę na tle monumentalnej glorii promienistej i obłoków.

Zarys problematyki artystycznej

Stiukowa dekoracja wejścia do kaplicy Lubomirskich powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Motyw glorii i puttów z księgą nawiązuje do krakowskich dzieł Baltazara Fontany, jednego z czołowych rzeźbiarzy dojrzałego baroku czynnych na Morawach i w Polsce. Motyw glorii w zwieńczeniach ołtarzy Fontana stosował w wielu swoich dziełach, z których najwybitniejszym jest ołtarz główny w kościele św. Anny w Krakowie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Dekoracja stiukowa z przełomu XVII i XVIII wieku nawiązuje do dzieł Baltazara Fontany, w szczególności do zwieńczenia ołtarza głównego w kościele św. Anny w Krakowie.

Bibliografia

Kurzej Michał, "Siedemnastowieczne sztukaterie w Małopolsce", Kraków 2012

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Sztukateria", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sztukateria

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności