Epitafium Walentego i Justyny z Zakulskich Wątorskich

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Identyfikator
DZIELO/22082
Kategoria
epitafium
Ilość
1
Czas powstania
około 1873 roku
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Domena Publiczna

Opis

Epitafium w formie kamiennej tablicy w kształcie stojącego prostokąta, ujętej w narożach motywami rozet, z rytym i złoconym napisem „Pamięć / Walentemu / i Justynie z Zakulskich / Wątorskim / zmarłym / Najukochańszym Rodzicom / w nieutulonym żalu pozostała / Córka / Katarzyna Zollowa / kładzie / z proźbą Czytelnika o westchnienie / za Ich duszę do BOGA”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium upamiętnia burmistrza Myślenic, który zmarł około 1873 roku, Walentego Wątorskiego i jego małżonkę Justynę z Zakulskich. Tablicę ufundowała ich córka, Katarzyna Zoll, żona Józefa Christiana Zolla, budowniczego dróg, syna Fryderyka Wilhelma Zolla, urzędnika przy kopalni soli w Bochni, założyciela polskiej linii rodziny, z którego wywodzili się patrioci, rektorzy i prawnicy.

Streszczenie

Jedno z kamiennych epitafiów w kościele parafialnym w Myślenicach, powstałe około 1873 roku, upamiętnia burmistrza miasta, Walentego Wątorskiego i jego małżonkę Justynę z Zakulskich.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Epitafium Walentego i Justyny z Zakulskich Wątorskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-walentego-i-justyny-z-zakulskich-watorskich

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności