Kamienne nagrobki i epitafia z XVII wieku

liceum, studenci
barok, manieryzm, mała architektura, rzeźba, sztuka sepulkralna

1. Grojec
    epitafium

Epitafium upamiętnia Andrzeja Porębskiego, sędziego zatorskiego i oświęcimskiego, właściciela Grojca, który zmarł 25 stycznia 1640 roku.

2. Oświęcim
    Epitafium księdza Hieronima Rusockiego

Epitafium księdza Hieronima Rusockiego powstało po 1681 roku zapewne w pracowni jednego z kamieniarzy działających w Dębniku koło Krzeszowic, gdzie od początku XVII wieku wydobywano czarny marmur. Formy dzieła jak motyw bordiury i spływów wolutowych powielane były przez tamtejszych kamieniarzy w innych dziełach.

3. Zator
    Epitafium Andrzeja Bronowskiego z Bronowa

Epitafium Andrzeja Bronowskiego, zmarłego w 1612 roku, alabastrowe, kute i rzeźbione, dwuczęściowe; u dołu minuskułowa inskrypcja w języku łacińskim; w góry płaskorzeźbione przedstawienie zmarłego klęczącego przed krucyfiksem, w dekoracyjnym obramieniu. Dzieło późnorenesansowe, wykonane zapewne po śmierci Bronowskiego, w drugiej dekadzie XVII wieku.

4. Zator
    Epitafium Anny Januszowskiej

Wczesnobarokowe epitafium Anny Januszowskiej, z marmuru i piaskowca, w kształcie leżącego prostokąta z łacińską inskrypcją, w profilowanym obramieniem z uszakami w narożach. U góry, na osi, kartusz herbowy z herbem Łabędź. Wykonane w warsztacie małopolskim, zapewne wkrótce po śmierci Januszowskiej.

5. Spytkowice
    Epitafium księdza Marcina Dobruchowskiego

Epitafium Marcina Dobruchowskiego, żołnierza Stanisława Żółkiewskiego i dworzanina biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego wykonano zapewne po jego śmierci w 1640 roku z marmuru dębnickiego, materiału niezwykle popularnego w sztuce polskiej doby baroku, w warsztacie dębnickim lub krakowskim.

6. Gorenice
    Epitafium Krystyny z Dembińskich Tarnowskiej

Epitafium Krystyny z Dembińskich Tarnowskiej powstało w pracowni Michała Pomana w Dębniku koło Krzeszowic w 1696 roku.

7. Gorenice
    Epitafium Macieja Aleksandra Tarnowskiego

Epitafium Macieja Aleksandra Tarnowskiego powstało w pracowni Michała Pomana w Dębniku koło Krzeszowic w 1698 roku.

8. Racławice
    Nagrobek rycerza herbu Rawicz

Prostokątna płyta z płaskorzeźbioną postacią oraz kartusz herbowy – pozostałości manierystycznego nagrobka rycerza herbu Rawicz z początku XVII wieku. Przedstawia rycerza w tzw. pozie „sansovinowskiej”.

9. Bolechowice
    Epitafium księdza Bartłomieja Wiesiewicza

Epitafium z czarnego marmuru dębnickiego powstałe ok. 1693 roku upamiętnia zasłużonego dla kościoła księdza Bartłomieja Wiesiewicza. Wykonane z czarnego marmuru dębnickiego w jednym z najważniejszych ośrodków kamieniarskich w Dębiku koło Krzeszowic, który od lat dwudziestych XVII wieku do 1953 należał do karmelitów bosych w Czernej.

10. Modlnica
    Epitafium Stanisława Kucharskiego

Kamienne epitafium Stanisława Kucharskiego, z płaskorzeźbionym popiersiem zmarłego oraz tablicą z nieczytelną inskrypcją, w rzeźbionym bogatym obramieniu. W zwieńczeniu herb zmarłego oraz płaskorzeźbione przedstawienie Chrystusa Zmartwychwstałego z inskrypcją. Epitafium sprawione po śmierci Kucharskiego w 1611 lub 1619 roku przez jego żonę do kaplicy grobowej ufundowanej w 1622 roku. Obramienie o cechach manierystycznych.

11. Kraków
    Epitafium Teodory z Dembińskich Zembrzyckiej

Najstarsze epitafium w kościele św. Marka dedykowane Teodorze z Dembińskich Zembrzyckiej zmarłej w 1660 roku. Zostało wykonane z marmuru dębnickiego po jej śmierci na zamówienie męża kobiety – Jana Zembrzyckiego, sekretarza królewskiego.

12. Kraków
    Epitafium Wojciecha Wałkowicza

Epitafium Wojciecha Wałkowicza powstało około 1669 roku. Wykonane zostało w ośrodku kamieniarskim w Dębniku koło Krzeszowic z wydobywanego tam czarnego marmuru.

13. Igołomia
    Epitafium Anny i Mikołaja Ożarowskich

Epitafium Anny i Mikołaja Ożarowskich, zmarłych na początku XVII wieku. Na płycie ukazano ich przed Chrystusem z apostołami w postawie klęczącej.

14. Łazany
    Nagrobek Stanisława i księdza Jakuba Lubomirskich
  15. Gdów
    Epitafium Jakuba Wiejskiego

Epitafium Jakuba Wiejskiego zostało wystawione w kościele gdowskim zapewne około 1673 roku przez żonę zmarłego, Katarzynę z Porębów. Jakub Wiejski (Wieski?) herbu Nowina żył w latach 1629-1673, pochodził z Wilkowic i był dziedzicem Fałkowic.

16. Łapanów
    Epitafium Marcina Łapki

Epitafium Marcina Łapki wystawiła około 1652 roku jego małżonka Marianna Lipska z Lipia. Marcin Łapka z Łapanowa herbu Drużyna (1599-1652) był towarzyszem husarskim. Należał do rodziny, która od lat była właścicielami wsi Łapanów i miała prawo patronatu nad tutejszym kościołem. Epitafia z płaskorzeźbionymi figurami przed krzyżem, jak omawiane dzieło z Łapanowa, były bardzo popularne głównie w pierwszej połowie XVII wieku.

17. Lanckorona
    Płyta nagrobna Teresy Liers

Kamienna, rzeźbiona płyta nagrobna, z przedstawieniem dojrzałej kobiety, umieszczona w elewacji kościoła. Dzieło warsztatu małopolskiego, wykonane po 1633 roku.

Spytkowice
Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej