Portret biskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Spytkowice
Miejscowość
Spytkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Rabka
Parafia
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/06814
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1740 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 70 cm
wysokość – 89 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 81 cm
Szerokość bez ramy – 62 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany w 1740 roku przez Antoniego Masłowskiego. Przechowywane w zakrystii wizerunki członków rodziny Sierakowskich pochodzą najprawdopodobniej ze zbiorów Wacława Hieronima Sierakowskiego, który przekazał zespół portretów rodziny i przyjaciół w ramach testamentu Romanowi Sierakowskiemu.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujętego profilowaną, złoconą ramą przedstawia ukazanego w półpostaci biskupa Wacława Sierakowskiego zwróconego w trzech czwartych w prawo. Mężczyzna jest w średnim wieku. Twarz lekko wydłużona z obwisłymi policzkami, okolona czarnymi, lekko falowanymi włosami. Wysokie czoło, duże migdałowate, ciemne oczy, duży nos oraz zaciśnięte usta, wokół nich zmarszczki. Biskup ubrany jest w białą rokietę z haftowanymi wstawkami na rękawach oraz wzdłuż szaty, w kolorze niebieskim. Pod szyją biały kołnierzyk. Na ramiona narzucony mantolet z guziczkami i czerwoną podszewką. Na złotym łańcuchu zawieszony złoty krzyż pektoralny, wysadzany kamieniami szlachetnymi. Lewa ręka opuszczona wzdłuż ciała, nie widać dłoni, prawa, zgięta w łokciu. Biskup dwoma placami przytrzymuje krzyż pektoralny.
Tło ciemne, delikatnie rozjaśnione wokół sylwetki.
Na odwrocie napis „Venceslaus Hieranynius de Bagusławiae Sierakowski Episcopus Cameno[c]ensis” oraz nad pieczęcią „Antonius Masłowski pinxit / Crac(oviae) 1740. (dies) 15 Martii”.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawia czterdziestoletniego Wacława Hieronima Sierakowskiego, biskupa kamienieckiego, przemyskiego, następnie arcybiskupa lwowskiego. Urodził się we wrześniu 1700 roku w Rabie Wyżnej jako syn stolnika zakroczymskiego i starosty mszańskiego i olszowskiego Jana Sierakowskiego i kasztelanki inowrocławskiej Marianny z Ruszkowskich. Kształcił się w Krakowie, Łowiczu i Rzymie, zdobywając tytuł doktora obojga praw. Sakrę biskupią przyjął w 1738 roku. Był zwolennikiem reformy skarbowo-wojskowej, konfederacji barskiej, w 1764 roku stał się elektorem Stanisława Augusta oraz pełnił funkcję senatora rezydenta. Charakteryzowała go pobożność i ofiarność na cele kościelne.
W trakcie sprawowania pieczy nad archidiecezją lwowską gruntownie przebudował i odnowił katedrę łacińską. Zmarł 25 października 1780 w pałacu biskupim w Obroszynie w okolicach Lwowa, został pochowany w katedrze lwowskiej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, po konserwacji.

Streszczenie

W zakrystii kościoła parafialnego w Spytkowicach zachował się, obok namalowanych w 1742 roku portretów fundatorów świątyni – Romana i Teresy Sierakowskich, obraz przedstawiający biskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego, wykonany w 1740 roku.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Portret biskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-biskupa-waclawa-hieronima-sierakowskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności