Konfesjonał został wybudowany w XVIII wieku z wykorzystaniem polichromowanych fragmentów desek starszych – pochodzących z przełomu XVI i XVII wieku – mebli. Został poddany konserwacji około 2013 roku.
Konfesjonał typu architektonicznego na niskim cokole, o prostokątnym korpusie, ze zwieńczeniem w formie baldachimu. Na drzwiczkach płycina w kształcie zbliżonym do prostokąta, wypełniona symetrycznym ornamentem okuciowym z zaznaczonymi nitami, rozchodzącym się od centralnie umieszczonego rautu. Płycina jest flankowana tej samej wysokości pilastrami hermowymi z dekoracjami o motywach okuciowych i floralnych, które podtrzymują pełne belkowanie z fryzem z maureskową wicią roślinną. Ścianki boczne korpusu kontynuują podziały poziome drzwiczek. Są w przedniej części gładkie, a bliżej pleców dekorowane płycinami w kształcie stojącego prostokąta wypełnionymi czerwono-czarną maureską. Na lewej ściance dekoracja jest przesunięta ku przodowi i poprzedzona podziałami geometrycznymi, lecz jest częściowo ucięta. Powyżej poziomu drzwiczek kratownice, które sięgają połowie wysokości zaplecka i przechodzą ku frontowi w spływy wolutowe dochodzące do niewysokich cokołów z gzymsami i gałkami. Ścianki boczne zwężają się i rozszerzają w kierunku baldachimu ukazując szeroki, fantazyjnie wycięty, wklęsło-wypukły, zaczerniony profil. Przy tylnej krawędzi ścianki dekoruje wąski pas dzielonego na fragmenty ornamentu maureskowego, poniżej kratownicy na lewej ściance widoczny jest niewielki rysunek przypominjącym kiść owoców, kratownica na prawej ściance od dołu ujęta jest większym rysunkiem z motywem floralnym. Powyżej kratownic motyw okuciowy. Części dekoracji oddzielają szerokie, czarne ramy. Zaplecek o rozbudowanej dekoracji - cokół dźwigający ujętą boniowaniem niszę flankowaną pilastrami podtrzymującymi pełne belkowanie. Płycina centralnej części cokołu wypełniona jest ornamentem rollwerkowym w kolorach czerwonym i zielonym oraz fragmentami czarnej wici maureskowej. Cokoły pilastrów plakietami z czerwoną maureską. W niszy rozbudowany ornament okuciowy utworzony z szerokich, czerwonych taśm z żółtymi nitami, przez który przewleczono czarną wić. Boniowanie ciemnobrązowe, dość silnie wysunięte. Pilastry o skomplikowanym kształcie, wklęsło-wypukłe w dolnej części, poprzedzielane fragmentami gzymsu, z równoległymi żłobieniami w kolorach żółtym i niebieskim , rautami na belkowaniu, wklęskami i fragmentami głowic inspirowanymi jońskimi. Na belkowaniu w części środkowej ornament okuciowy w kolorze czerwonym połączony z czarną wicia maureskową. Zwieńczenie w formie baldachimu złożonego z belkowania zakończonego profilowanym, silnie wysuniętym gzymsem. Fryz stanowią naprzemiennie ułożone większe fragmenty wici maureskowej i mniejsze, pojedyncze liście akantu. Zdobiony od dołu okuciami gzyms podtrzymują wklęsło-wypukłe kroksztyny, między którymi biegnie wąski pas ornamentu kostkowego.
Konfesjonał został wybudowany w XVIII wieku, jednak charakteryzuje go manierystyczna forma. To zupełnie nietypowe rozwiązanie wynika z historii powstawania mebla. Do jego budowy wykorzystano fragmenty starszych, już polichromowanych, rozebranych na części przechowywanych w zakonie mebli. Były to najprawdopodobniej szafa i tron prepozyta (prepozyt stał na czele konwentu do początku XIX wieku). Dzięki temu zabiegowi na osiemnastowiecznym meblu znalazły się ornamenty, które można było oglądać na przełomie wieków XVI i XVII –maureskowy, okuciowy, czy rollwerkowy. Również wykorzystane formy zdobnicze – boniowanie, misternie wycięte profile krawędzi, czy też szeroki pas dekorowanego fryzu baldachimu wraz z mocno wysuniętym gzymsem odwołują się do manierystycznego sposobu dekorowania małej architektury. Warunki powstawania mebla tłumaczą również nie w pełni symetryczne rozmieszczenie dekoracji na ściankach bocznych.
Bardzo dobry - po konserwacji przeprowadzonej około 2013 roku.
Konfesjonał został wybudowany w XVIII wieku z wykorzystaniem polichromowanych fragmentów desek starszych – pochodzących z przełomu XVI i XVII wieku – mebli. Mimo osiemnastowiecznego pochodzenia cechują go manierystyczna forma i dekoracja.
Agata Felczyńska , "Konfesjonał", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/konfesjonal-17