Krucyfiks umieszczony pośrodku Grupy Ukrzyżowania na delikatnie ostrołukowej arkadzie tęczowej, spiętej wspartą na wspornikach belką stanowi wyjątkowy element wyposażenia świątyni, pochodzący z czasów jej budowy (początek XVI wieku).
Rzeźba drewniana, polichromowana, złocona, umieszczona na belce w arkadzie tęczy. Przedstawienie ukrzyżowanego Chrystusa rozpiętego na krzyżu w typie Drzewa Życia. Na zakończeniach belek krzyża nałożone płaskorzeźbione plakiety z przedstawieniami symboli Ewangelistów. Rzeźba datowana na czas po 1433 roku, łączona z krakowskimi rzeźbami w stylu Pięknych Madonn.
Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego powstała około 1440 roku. Pochodzi z domu katedralnego na Wawelu, należącego do roratystów i mansjonarzy, skąd została nabyta do kościoła w Raciborowicach w 1835 roku. Badacze sytuują rzeźbę na styku zanikających już tendencji idealizujących i nadchodzącej stylistyki późnego gotyku. Typ omawianego krucyfiksu jest zbliżony do figur Ukrzyżowanego z Luborzycy i Krosna.
Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała w drugiej połowie XVI wieku, być może pierwotnie znajdowała się w dawnym Ogrójcu. W 1700 roku wybudowano na zewnętrznej ścianie prezbiterium kaplicę Ukrzyżowania, w której umieszczono krucyfiks. Figura Ukrzyżowanego nosi cechy późnogotyckie, dlatego jej wykonanie można datować na drugą połowę XVI wieku.
Jednym z zabytków stanowiących najprawdopodobniej element pierwotnego wystroju świątyni w Gruszowie jest krucyfiks datowany na pierwszą ćwierć XVI wieku. Zespół cech stylowych rzeźby pozwala włączyć ją w krąg twórczości warsztatu Mistrza Krucyfiksu z kościoła Bożego Ciała w Krakowie, którego działalność zapewne wiązała się przede wszystkim z wyposażaniem prowincjonalnych kościołów Małopolski.
Krucyfiks został wykonany w latach trzydziestych XV wieku. Józef Dutkiewicz zaliczył go do tzw. czwartej grupy typu krakowskiego, obejmującej 17 rzeźb, należących do stylu miękkiego. Typ ten był szeroko rozpowszechniony zarówno w Małopolsce południowej, jak i północnej, a nawet w Wielkopolsce, więc trudne jest ustalenie ostatecznego miejsca produkcji. Krucyfiks formalnie odpowiada rzeźbom Ukrzyżowanego powstałym w pierwszej połowie XV wieku. Dwa pukle włosów, ułożone wzdłuż twarzy Chrystusa oraz promienisty nimb krzyżowy zostały dosztukowane w okresie baroku.
Drewniany, późnogotycki krucyfiks umieszczony na profilowanej belce datowany jest na pierwszą połowę XVI wieku. Rzeźbę należy najprawdopodobniej zaliczyć do pierwotnego wyposażenia kościoła w Woli Radziszowskiej – umieszczenie wizerunku Ukrzyżowanego na belce tęczowej należało do obowiązkowych przedstawień w wyposażeniu każdej świątyni.
Nazwa krucyfiks pochodzi od łacińskiego słowa „crucifixus” i oznacza „przybity do krzyża”. Przedstawienie Ukrzyżowania zredukowane wyłącznie do postaci wiszącego na krzyżu, martwego Chrystusa ma uzmysłowić oglądającym jego osamotnienie w czasie męki. Chrystus został ukazany w typie Cristo morte – tzn. jako umarły z zamkniętymi oczami i rozchylonymi ustami. Pierwotnie krucyfiks wraz z całą świątynią, wybudowaną w 1733 roku znajdował się w Przytkowicach. Ponieważ jest on starszy od wspomnianego kościoła zapewne pochodzi z jeszcze poprzedniej świątyni w Przytkowicach. Rzeźba powstała prawdopodobnie na początku XVI wieku. Figurę charakteryzuje pewna sztywność sylwetki z silnie podkreśloną linią żeber i mostka.
Drewniany krucyfiks umieszczony na belce tęczowej kościoła w Barwałdzie Dolnym stanowi przykład późnogotyckiej rzeźby i datowany jest na pierwszą połowę XVI wieku.
Rzeźba powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Niewyjaśnioną pozostaje kwestia autora rzeźby i miejsca jej pierwotnego umiejscowienia. Figura posiada cechy stylistyczne o reminiscencjach późnogotyckich: bezwładnie, lecz delikatnie otwarte usta, włosy ułożone w silnie skręcone pukle, perizonium ciasno oplatające biodra i prostą koronę cierniową, złożoną z zielonych wiązek. Chrystus na krucyfiksie w Zembrzycach został ukazany w tzw. typie Cristo morte charakteryzującymi się opuszczoną bezwładnie głowę i zamkniętymi oczami.
Krucyfiks pochodzi z pierwszego drewnianego kościoła w Rabie Wyżnej wybudowanego w 1581 roku i został przeniesiony później do nowej, murowanej, świątyni. Krucyfiks odpowiada figurom Chrystusa Ukrzyżowanego powstającym w XVI wieku. Wykorzystane środki formalne miały na celu podkreślenie cierpienia i fizyczności męki Zbawiciela, stanowiąc silny bodziec emocjonalny dla wiernego.
Celem zorganizowania wycieczki skontaktuj się z parafiami
Adres
Barwałd Dolny 50
34‑124 Klecza Górna
Telefon +48 33 872 20 28
Adres e-mail barwald.swerazm@interia.pl
Strona www www.barwaldswerazm.cba.pl
Adres
Raba Wyżna 36
34-721 Raba Wyżna
Telefon 48 18 267 11 40
Adres e-mail parafia.raba.wyzna@gmail.com
Strona www parafiarabawyzna.pl
Adres
Kościelna 1
32-406 Zakliczyn
Telefon 12 3730270
Adres e-mail parafiazakliczyn@gmail.com
Strona www www.parafiazakliczyn.pl
Adres
Piękna 2
32-005
Telefon 12 281 10 41, 609 811 041
Adres e-mail kancelaria@parafianiepolomice.pl
Strona www http://parafianiepolomice.pl/
Adres
Skawinki 214
34-143 Lanckorona
Telefon 33 876 35 96
Adres e-mail parafia.skawinki@op.pl
Adres
Wola Radziszowska 1
32-053 Wola Radziszowska
Telefon +48 12 275 42 81
Adres e-mail -
Strona www -
Adres
Racławice 54
32-049 Przeginia
Telefon 12 282 93 85
Adres e-mail jacmiode@poczta.onet.pl
Strona www http://www.raclawiceparafia.pl
Adres
ul. Jeziorko 40
31-988 Kraków
Telefon 12 645-09-17
Adres e-mail parafia.ruszcza@interia.pl
Strona www www.ruszcza.parafia.info.pl
Adres
Raciborowice 2
30-091
Telefon 12 387 70 06
Adres e-mail w.racibor@neostrada.pl
Strona www www.parafia-raciborowice.pl/
Adres
Wysiołek Luborzycki 81
32-010 Luborzyca
Telefon (12) 387 10 22