Portret Szymona Halicy

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/20539
Kategoria
obraz
Czas powstania
obraz: po 1624 roku; rama: druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 72 cm
Szerokość bez ramy – 59 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Opis

Obraz w kształcie owalu, w profilowanej ramie, zwieńczonej motywem rocaille’ów. Na obrazie mężczyzna ukazany do pasa, w trzech czwartych, zwrócony w lewo, w kierunku krucyfiksu ustawionego na stole z różańcem. Jest ubrany w togę z białym kołnierzem i białymi mankietami, z załogą (pelerynką), z rękami w geście modlitwy. Jego twarz jest pociągła, z długim nosem, krótkimi, jasnymi włosami i krótką brodą. W prawej, górnej części obrazu napis „Vera Effigies Servi Dei / M(agistri) SIMONIS HALI/CY S(anctae) Th(eologiae) D(octoris) Coll(egii) Maj(oris) / s(ancti) Floriani Canonici, / mira abstinentia / sa(n)ctitate clarus, obiit / A(nno) D(omini) 1624. Idibus Junii.”.

Zarys problematyki artystycznej

Jeden z najstarszych zachowanych portretów kanoników zasłużonych dla kolegiaty św. Anny wyróżnia się wysokim poziomem wykonania. Twarz namalowana jest światłocieniowo, a oczy wyraziście. Artysta malując wizerunek duchownego, podkreślił lekki zarost i uwypuklił smukłe dłonie. Autorem obrazu był zapewne jeden z krakowskich malarzy. Być może ten sam twórca wykonał portret kanonika Vigilantiusa z Sambora, również wiszący w galerii portretowej w zakrystii kościoła św. Anny. Dukt pisma na obu obrazach jest niemal identyczny. Portret został wprawiony w rokokową ramę w drugiej połowie XVIII wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, całość pociemniała.

Streszczenie

Portret kanonika Szymona Halicy, o wysokich walorach malarskich, powstał zapewne po jego śmierci w 1624 roku. Twórcą dzieła był prawdopodobnie krakowski malarz cechowy o więcej niż przeciętnych umiejętnościach warsztatowych.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 4: Miasto Kraków, cz. 2: Kościoły i klasztory śródmieścia, z. 1", Warszawa 1971

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Portret Szymona Halicy ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-szymona-halicy

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności