Epitafium księdza Leona Barana

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Skawina
Miejscowość
Skawina
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
Tagi
epitafium ks. Leon Baran
Miejsce przechowywania
kruchta
Identyfikator
DZIELO/12684
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
2004 rok
Fundator
Parafianie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Tablica wmurowana w ścianę kruchty w lub po 2004 roku.

Opis

Tablica w kształcie leżącego prostokąta z kutym, złoconym napisem poniżej chrystogramu „KSIĘDZU PROBOSZCZOWI / KS(IĘDZU) KAN(ONIKOWI) LEONOWI BARANOWI / 1933-2004 / ZAŁOŻYCIELOWI ZESPOŁU KATOLICKICH SZKÓŁ / im(ienia) JANA PAWŁA II / ORAZ JADŁODAJNI DLA UBOGICH / Z WDZIĘCZNOŚCIĄ ZA POSŁUGĘ DUSZPASTERSKĄ / W SKAWINIE W LATACH 1983-2004 / PARAFIANIE”. W narożach dekoracyjne rozetki maskują miejsca mocowania.

Zarys problematyki artystycznej

Ksiądz Leon Baran (1933-2004) był proboszczem w Skawinie w latach 1983-2004. Urodził się w Krużlowej Wyżnej, ukończył liceum w Jeleniej Górze i Papieski Wydział Teologiczny w Krakowie. W 1961 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Pełnił funkcję wikariusza w parafiach Zator, Wieliczka, Myślenice, Jaworzno i Kraków-Bieńczyce oraz proboszcza w Nowym Targu. W czasie służby w Skawinie, trzynastego dnia każdego miesiąca odprawiał mszę świętą za Ojczyznę, zezwolił na umieszczenie w przedsionku wizerunku Matki Boskiej Katyńskiej. Był organizatorem licznych grup i wspólnot parafialnych i przyczynił się do poprawy stanu kościółka pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Epitafium upamiętnia księdza Leona Barana, który założył zespół szkół katolickich, jadłodajnię, przyczynił się do poprawy stanu kościółka pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny oraz odprawiał regularnie mszę świętą za ojczyznę.

Bibliografia

"Zabytkowe kościoły w gminie Skawina", Skawina 2016
Mardyła Przemysław, "Parafia świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. 650 lat historii.", Kraków 2014

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Epitafium księdza Leona Barana", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-leona-barana

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności