Obrazy Sebastiana Stolarskiego w małopolskich kościołach

bez ograniczeń wiekowych
XIX wiek, malarstwo

1. Kęty
    Ołtarz boczny (przytęczowy prawy św. Józefa)
  2. Trzebunia
    Matka Boska z Dzieciątkiem (Matka Boska Myślenicka)

Przedstawienie ołtarza głównego kościoła w Trzebuni jest siedemnastowieczną (?) kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Myślenickiej przechowywanego od końca XVI wieku w tamtejszym kościele pw. św. Królowej Jadwigi.

3. Trzebunia
    Św. Antoni Padewski

Obraz z przedstawieniem św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem powstał w 1840 roku i został ufundowany przez Walentego Tekielę. Jest wzorowany na pochodzącym z XVIII wieku obrazie przechowywanym w kościele pw. św. Mikołaja w pobliskim Pcimiu.

4. Myślenice
    Narodzenie Najświętszej Marii Panny

Umieszczony w ołtarzu głównym kościoła parafialnego w Myślenicach obraz przedstawiający scenę Narodzenia Najświętszej Marii Panny został namalowany w 1830 roku przez myślenickiego malarza, Sebastiana Stolarskiego. Fundatorami dzieła było małżeństwo – Jan i Marianna Święchowie.

5. Myślenice
    Św. Mikołaj

Obraz w zwieńczeniu ołtarza głównego w kościele parafialnym w Myślenicach powstał w 1830 roku w pracowni myślenickiego malarza, Sebastiana Stolarskiego.

6. Myślenice
    Św. Jan Kanty

Obraz w jednym z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Myślenicach stanowi osiemnastowieczny wizerunek św. Jana Kantego. Scena Adoracji wizerunku „Misericordia Domini” jest jednym z najpopularniejszych wątków w ikonografii świętego.

7. Zakliczyn
    Feretron z obrazami św. Anny Samotrzeć i Matki Boskiej z Dzieciątkiem

Obraz św. Anny znajdujący się w feretronie wykonał malarz Sebastian Stolarski z Myślenic, który od 1848 roku współpracował z proboszczem parafii w Zakliczynie księdzem Jędrzejem Kowalczykiem, wykonując szereg prac malarskich w kościele. Fundatorem obrazu św. Anny był Jędrzej Stolarczyk, zapewne mieszkaniec Zakliczyna. Według informacji zawartej w inwentarzu parafii ks. Józefa Stopki z 2018 roku obraz św. Anny powstał w 1859 roku. Konstrukcja i zdobienie feretronu wskazują, że również jego struktura powstała w tym czasie.

8. Zakliczyn
    Św. Mikołaj

Obraz św. Mikołaja został namalowany w 1850 roku w warsztacie Sebastiana Stolarskiego, malarza z Myślenic. Przedstawia biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. Atrybuty znajdujące się na obrazie nawiązują do legend związanych z żywotem świętego. Trzy złote kule symbolizują dar, jaki św. Mikołaj ofiarował trzem ubogim pannom na posag. Z kolei strój, a także pastorał i księga nawiązują do jego misji duszpasterskiej, w czasie gdy był biskupem Miry w Licji.

9. Zakliczyn
    Matka Boska Śnieżna

Obraz Matki Boskiej Śnieżnej został namalowany przed 1634 rokiem. Od 1658 roku wizerunek znajdował się pod opieką Bractwa Różańcowego. Następnie obraz przeniesiono do nowej świątyni, wybudowanej w latach 1774-1775, gdzie umieszczono go w ołtarzu Matki Boskiej Różańcowej. Kompozycja dzieła wywodzi się od obrazu „Salus Populi Romani” z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. W związku z cudem, jaki wydarzył się podczas budowy bazyliki wizerunek nazwano Matką Boską Śnieżną.

10. Zakliczyn
    Ecce Homo

Obraz nawiązuje do sceny, w której Piłat ukazał ubiczowanego i cierniem ukoronowanego Jezusa ludowi żydowskiemu, wypowiadając słowa: „Oto Człowiek!” (J 19, 1-5). Wizerunek ten odnosi się do nowożytnej polskiej ikonografii Ecce Homo, cechującej się redukcją tematu, czyli ograniczeniem do przedstawienia najważniejszych postaci, bez zbędnego sztafażu. Sposób malowania dzieła bliski jest obrazom powstałym na początku XVIII wieku.

11. Raciechowice
    Św. Jan Ewangelista

Obraz św. Jana Ewangelisty wykonał Sebastian Stolarski w Myślenicach w 1869 roku. W ikonografii św. Jan przedstawiany jest jako młodzieniec, bez brody, gdyż według tradycji był uważany za najmłodszego, a przez to najbardziej umiłowanego przez Chrystusa ucznia. Ukazywany jest z księgą (pergaminem) i piórem, a jego atrybutem jest orzeł.

Zakliczyn
Parafia Wszystkich Świętych