Obrazy Sebastiana Stolarskiego w małopolskich kościołach

Długość
Etap edukacyjny
bez ograniczeń wiekowych
Tematyka
XIX wiek, malarstwo
Szacowany czas zwiedzania

Zabytki na trasie

 1. Kęty
  Ołtarz boczny (przytęczowy prawy św. Józefa)
 2. Trzebunia
  Matka Boska z Dzieciątkiem (Matka Boska Myślenicka)

  Przedstawienie ołtarza głównego kościoła w Trzebuni jest siedemnastowieczną (?) kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Myślenickiej przechowywanego od końca XVI wieku w tamtejszym kościele pw. św. Królowej Jadwigi.

 3. Trzebunia
  Św. Antoni Padewski

  Obraz z przedstawieniem św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem powstał w 1840 roku i został ufundowany przez Walentego Tekielę. Jest wzorowany na pochodzącym z XVIII wieku obrazie przechowywanym w kościele pw. św. Mikołaja w pobliskim Pcimiu.

 4. Myślenice
  Narodzenie Najświętszej Marii Panny

  Umieszczony w ołtarzu głównym kościoła parafialnego w Myślenicach obraz przedstawiający scenę Narodzenia Najświętszej Marii Panny został namalowany w 1830 roku przez myślenickiego malarza, Sebastiana Stolarskiego. Fundatorami dzieła było małżeństwo – Jan i Marianna Święchowie.

 5. Myślenice
  Św. Mikołaj

  Obraz w zwieńczeniu ołtarza głównego w kościele parafialnym w Myślenicach powstał w 1830 roku w pracowni myślenickiego malarza, Sebastiana Stolarskiego.

 6. Myślenice
  Św. Jan Kanty

  Obraz w jednym z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Myślenicach stanowi osiemnastowieczny wizerunek św. Jana Kantego. Scena Adoracji wizerunku „Misericordia Domini” jest jednym z najpopularniejszych wątków w ikonografii świętego.

 7. Zakliczyn
  Feretron z obrazami św. Anny Samotrzeć i Matki Boskiej z Dzieciątkiem

  Obraz św. Anny znajdujący się w feretronie wykonał malarz Sebastian Stolarski z Myślenic, który od 1848 roku współpracował z proboszczem parafii w Zakliczynie księdzem Jędrzejem Kowalczykiem, wykonując szereg prac malarskich w kościele. Fundatorem obrazu św. Anny był Jędrzej Stolarczyk, zapewne mieszkaniec Zakliczyna. Według informacji zawartej w inwentarzu parafii ks. Józefa Stopki z 2018 roku obraz św. Anny powstał w 1859 roku. Konstrukcja i zdobienie feretronu wskazują, że również jego struktura powstała w tym czasie.

 8. Zakliczyn
  Św. Mikołaj

  Obraz św. Mikołaja został namalowany w 1850 roku w warsztacie Sebastiana Stolarskiego, malarza z Myślenic. Przedstawia biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. Atrybuty znajdujące się na obrazie nawiązują do legend związanych z żywotem świętego. Trzy złote kule symbolizują dar, jaki św. Mikołaj ofiarował trzem ubogim pannom na posag. Z kolei strój, a także pastorał i księga nawiązują do jego misji duszpasterskiej, w czasie gdy był biskupem Miry w Licji.

 9. Zakliczyn
  Matka Boska Śnieżna

  Obraz Matki Boskiej Śnieżnej został namalowany przed 1634 rokiem. Od 1658 roku wizerunek znajdował się pod opieką Bractwa Różańcowego. Następnie obraz przeniesiono do nowej świątyni, wybudowanej w latach 1774-1775, gdzie umieszczono go w ołtarzu Matki Boskiej Różańcowej. Kompozycja dzieła wywodzi się od obrazu „Salus Populi Romani” z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. W związku z cudem, jaki wydarzył się podczas budowy bazyliki wizerunek nazwano Matką Boską Śnieżną.

 10. Zakliczyn
  Ecce Homo

  Obraz nawiązuje do sceny, w której Piłat ukazał ubiczowanego i cierniem ukoronowanego Jezusa ludowi żydowskiemu, wypowiadając słowa: „Oto Człowiek!” (J 19, 1-5). Wizerunek ten odnosi się do nowożytnej polskiej ikonografii Ecce Homo, cechującej się redukcją tematu, czyli ograniczeniem do przedstawienia najważniejszych postaci, bez zbędnego sztafażu. Sposób malowania dzieła bliski jest obrazom powstałym na początku XVIII wieku.

 11. Raciechowice
  Św. Jan Ewangelista

  Obraz św. Jana Ewangelisty wykonał Sebastian Stolarski w Myślenicach w 1869 roku. W ikonografii św. Jan przedstawiany jest jako młodzieniec, bez brody, gdyż według tradycji był uważany za najmłodszego, a przez to najbardziej umiłowanego przez Chrystusa ucznia. Ukazywany jest z księgą (pergaminem) i piórem, a jego atrybutem jest orzeł.

Celem zorganizowania wycieczki skontaktuj się z parafiami

Zakliczyn
Parafia Wszystkich Świętych

Adres Kościelna 1
32-406 Zakliczyn

Telefon 12 3730270

Adres e-mail parafiazakliczyn@gmail.com

Strona www www.parafiazakliczyn.pl

Trzebunia
Parafia Parafia Św. Marii Magdaleny

Adres Trzebunia k. Myślenic 165
32‑438 Trzebunia

Telefon 12 273 45 26

Adres e-mail -

Strona www -

Raciechowice
Parafia Parafia Św. Jakuba Apostoła

Adres Raciechowice 23
32‑415 Raciechowice

Telefon 12 271 50 09

Adres e-mail -

Strona www www.facebook.com/sdm.raciechowice

Myślenice
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Adres ul. Królowej Jadwigi 5
32-400 Myślenice

Telefon 12 272 12 37

Adres e-mail sanktuarium@myslenice.pl

Strona www sanktuarium.myslenice.pl

Kęty
Parafia Św. Małgorzaty i św. Katarzyny

Adres ul. Mickiewicza 4
32-650 Kęty

Telefon 33 8452808

Strona www http://parafiakety.com.pl/

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności