Malarstwo Michała Stachowicza (1768-1825)

studenci
malarstwo

1. Raciechowice
    Adoracja obrazu Misericordia Domini przez polskich świętych

Obraz przedstawiający adorację obrazu Imago Pietatis został wykonany w czwartej ćwierci XVIII lub pierwszej ćwierci XIX wieku. Jego autorem mógł być Michał Stachowicz. Adorowany przez świętych obraz Imago Pietatis (zwany również Misericordia Domini) najpewniej miał ukazywać wizerunek z kościoła św. Anny w Krakowie. Wśród świętych na obrazie znajduje się grupa „felix saeculum Cracoviae” („szczęśliwy wiek Krakowa”) oraz święci, którzy mieli szczególne nabożeństwo do Matki Boskiej.

2. Wieliczka
    Stygmatyzacja św. Franciszka z Asyżu

Obraz „Stygmatyzacja św. Franciszka” namalował krakowski malarz Michał Stachowicz w 1807 roku. Dzieło przedstawia wydarzenie z 1224 roku, które miało miejsce na górze Alwernii, gdzie św. Franciszek otrzymał stygmaty. Kompozycyjnie obraz nawiązuje do fresku Angiola di Bondone, zw. Giottem w kaplicy Scrovegnich w Padwie (ok. 1275-1299). Michał Stachowicz dwa lata później wykonał szereg innych prac dla klasztoru, m.in. antepedia, obrazy „Św. Klara”, „Św. Jan Kanty”, „Św. Walenty” i inne. Obraz „Stygmatyzacja św. Franciszka” pierwotnie przeznaczony był do ołtarza bocznego, który został ufundowany przez rodzinę Cholewów z Wieliczki po 1718 roku. Jednak, gdy podczas konserwacji obrazu odkryto starsze dzieło o tej samej treści pochodzące z 1730 roku — obraz Stachowicza zawieszono na ścianie bocznej kaplicy Chrystusa Ukrzyżowanego, a osiemnastowieczne przedstawienie zostało w polu głównym ołtarza.

3. Kraków
    Obalenie bałwochwalstwa w Polsce
  4. Kraków
    Portret Jana Zamoyskiego
  5. Kraków
    Portret Stanisława Leszczyńskiego
  6. Kraków
    Portret Jana Kochanowskiego
  7. Kraków
    Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie
  8. Kraków
    Fuit Ilium et ingens gloria Teucrorum. Portret Stanisława Augusta, uchwalenie Konstytucji 3 maja, rzeź Pragi, katafalk Stanisława Augusta w Pałacu Marmurowym w Petersburgu
  9. Kraków
    Nadanie przywilejów Akademii Krakowskiej przez Władysława Jagiełłę
  10. Kraków
    Unia Lubelska
  11. Kraków
    Kazimierz Wielki nadający statuty wiślickie (Kazimierz Wielki słuchający próśb chłopów)
  12. Kraków
    Pokój chocimski
  13. Kraków
    Portrety żon królów z dynastii Jagiellonów i królów elekcyjnych
  14. Kraków
    Bolesław Chrobry u bram Kijowa
  15. Kraków
    Wzięcie Kościuszki do niewoli w bitwie pod Maciejowicami
  16. Kraków
    Stefan Batory nadaje pokój posłom cara Iwana w 1581 r.
  17. Kraków
    Bolesław Śmiały koronuje Belę na króla węgierskiego
  18. Kraków
    Odzyskanie korony polskiej przez Kazimierza I
  19. Kraków
    Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego pod Lipskiem
  20. Kraków
    Wigman książę saski składa hołd Mieszkowi I
  21. Kraków
    Ogłoszenie konstytucji Królestwa Polskiego w katedrze św. Jana w Warszawie
  22. Kraków
    Poselstwo do króla Zygmunta III z zaproszeniem Władysława na tron moskiewski w 1610 r.
  23. Kraków
    Bitwa pod Racławicami
  24. Rudawa
    Św. Anna Samotrzeć ze św. Wojciechem, św. Stanisławem, św. Katarzyną i św. Antonim

Św. Anna Samotrzeć ze św. Wojciechem, św. Stanisławem, św. Katarzyną i św. Tomaszem jest dziełem krakowskiego malarza cechowego Michała Stachowicza powstałym około 1811 roku.

25. Poręba Żegoty
    Św. Walenty

Obraz został namalowany w 1824 roku i pochodzi z ołtarza bocznego rozebranego po 1952 roku. Nie jest to jednak pierwszy wizerunek tego świętego w porębskiej świątyni. Z dokumentów wizytacyjnych z 1746 roku wiadomo, że jeden z bocznych ołtarzy nosił takie wezwanie. W nowym, wybudowanym w 1762 roku kościele nadal znajdował się ołtarz pod wezwaniem św. Walentego.

26. Chrzanów
    Wskrzeszenie Piotrowina

Obraz „Wskrzeszenie Piotrowina” został wykonany do ołtarza przywiezionego w 1824 roku z kaplicy eremickiej klasztoru Karmelitów bosych w Czernej. Namalował go krakowski malarz cechowy Michał Stachowicz. Ukazuje on scenę wskrzeszenia przez biskupa rycerza Piotra w celu udowodnienia przed sądem królewskim faktu sprzedaży biskupowi ziemi przez zmarłego wówczas rycerza.

27. Wieliczka
    Św. Kinga

Obraz „Św. Kinga” namalował krakowski malarz Michał Stachowicz na początku XIX wieku. Dzieło przedstawia św. Kingę, córkę króla węgierskiego Beli IV, małżonkę Bolesława Wstydliwego, fundatorkę klasztoru Klarysek w Starym Sączu. Michał Stachowicz dwa lata później wykonał szereg innych prac dla klasztoru, m.in. antepedia, obrazy „Św. Klara”, „Św. Jan Kanty”, „ Św. Walenty” i inne. Obraz znajduje się w ołtarzu bocznym prawym, który pierwotnie dedykowany był św. Kazimierzowi Królewiczowi, a następnie św. Piotrowi z Alcantary. Ołtarz ufundowała rodzina Matusików z Wieliczki po 1718. Był konsekrowany przez biskupa Jana Tarłę 28 sierpnia 1721 roku. Wcześniej obraz znajdował się w ołtarzu św. Kingi (obecnie jest to ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa).

Poręba Żegoty
Parafia Św. Marcina