Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, polichromowana i złocona, ukazująca Chrystusa zmartwychwstałego w całej postaci, okrytego czerwonym płaszczem, prawą dłonią błogosławiącego, w lewej trzymającego chorągiew Zmartwychwstania. Jest to typowa rzeźba kultowa używana w czasie procesji rezurekcyjnej i umieszczana w kościele przy ołtarzu w okresie wielkanocnym. Wykonana na początku XVI wieku przez prowincjonalnego snycerza małopolskiego.
Figura Chrystusa Zmartwychwstałego powstała w XVI wieku. Pierwotnie znajdowała się w kościele w Zielonkach. W drugiej połowie XX wieku została przekazana do Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie jako dar parafii. Figura nosi cechy późnogotyckie. Przedstawia triumfującego Chrystusa, który powstał z grobu. Czerwona szata wskazuje na jego męczeństwo, a chorągiew jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią.
Zmartwychwstały Chrystus z Zalasu jest typowym zabytkiem późnogotyckiej plastyki z początku XVI wieku z terenów Małopolski. Rzeźba stanowi ciekawy przykład oddziaływania nurtu norymbersko-stwoszowskiego na lokalne warsztaty snycerskie działające w początkach XVI wieku.
Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, z tyłu opracowana, polichromowana, przedstawiająca Chrystusa Zmartwychwstałego z kościoła w Krzeczowie, obecnie depozyt w Muzeum Diecezjalnym w Krakowie. Dzieło małopolskiego (krakowskiego) snycerza z pierwszej połowy XVI wieku.
Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, z tyłu opracowana, polichromowana i złocona, przedstawiająca w całej postaci stojącego Chrystusa Zmartwychwstałego, przechowywana w zakrystii, eksponowana w kościele w okresie wielkanocnym. Dzieło nieokreślonego snycerza krakowskiego z 1. połowy XVI wieku.
Figura Chrystusa Zmartwychwstałego powstała w XVI wieku i pochodzi z dawnego drewnianego kościoła w Biskupicach. Rzeźba nosi cechy charakterystyczne dla późnego gotyku. Jest zbliżona formalnie i kompozycyjnie do innych szesnastowiecznych figur Chrystusa Zmartwychwstałego z Małopolski (w kościołach w Raciechowicach, Porębie Wielkiej, Trzemeśni czy Modlnicy). Figura Chrystusa Zmartwychwstałego przedstawia triumfującego Zbawiciela, który powstał z grobu. Czerwony płaszcz wskazuje na jego męczeństwo, a chorągiew jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią.
Figura Chrystusa Zmartwychwstałego powstała w szesnastowiecznym warsztacie rzeźbiarskim. Nosi znamiona późnogotyckie, o czym świadczą sposób rzeźbienia twarzy z wysokim czołem, skręcone w regularne loki włosy, draperia szat i pewna sztywność sylwetki. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora i miejsca wykonania dzieła. Rzeźba reprezentuje typowe ujęcie Chrystusa Zmartwychwstałego, wykształcone jeszcze w średniowieczu: Chrystus jest półnagi, ma czerwony płaszcz, jedną ręką błogosławi, a w drugiej (niezachowanej) prawdopodobnie trzymał chorągiew z krzyżem na znak triumfu nad grzechem i śmiercią.
Figura Chrystusa Zmartwychwstałego nosi cechy późnogotyckie, dlatego może być datowana na XVI wiek. Przedstawia ona triumfującego Chrystusa, który powstał z grobu. Szata, która zazwyczaj jest czerwona wskazuje na jego męczeństwo, a chorągiew jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią. W średniowieczu rzeźby pełniły często role rekwizytów w dramatyzowanej liturgii. Figury Chrystusa Zmartwychwstałego mogły być używane podczas liturgii Wielkanocnej i podczas Wniebowstąpienia. Figura z Trzemeśni prawdopodobnie używana była w procesji podczas rezurekcji, po której stawiano ją na ołtarzu po lewej stronie, gdzie znajdowała się do czasu Wniebowstąpienia.
Figura Chrystusa Zmartwychwstałego stanowi przykład późnośredniowiecznego wyrobu łączącego zarówno charakter warsztatu cechowego, jak i prowincjonalnej twórczości ludowej.
Celem zorganizowania wycieczki skontaktuj się z parafiami
Adres
Kościelna 1
32-406 Zakliczyn
Telefon 12 3730270
Adres e-mail parafiazakliczyn@gmail.com
Strona www www.parafiazakliczyn.pl
Adres
Biskupice 5
32‑020 Wieliczka
Telefon +48 12 250 76 76
Adres e-mail parafia@biskupice.inf.pl
Adres
pl. ks. Hanusiaka 2
32-600
Telefon 33 8428446
Strona www http://poreba.duszpasterstwa.bielsko.pl/
Adres
Trzemeśnia 324
32-425 Trzemeśnia
Telefon +48 12 273 55 91
Adres e-mail parafia.trzemesnia@gmail.com
Strona www https://www.parafia-trzemesnia.pl
Adres
Igołomia 124
32-126
Telefon +48 12 287 30 50
Adres
ul. św. Wojciecha 83
32-085 Modlnica
Telefon 012 419 20 15
Adres e-mail parafiamodlnica@gmail.com
Strona www http://www.modlnica.pl