Gotycka rzeźba drewniana w Małopolsce: figury Chrystusa Zmartwychwstałego

Długość
Etap edukacyjny
liceum, studenci
Tematyka
gotyk, rzeźba, rzeźba gotycka
Szacowany czas zwiedzania

Zabytki na trasie

 1. Modlnica
  Chrystus Zmartwychwstały

  Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, polichromowana i złocona, ukazująca Chrystusa zmartwychwstałego w całej postaci, okrytego czerwonym płaszczem, prawą dłonią błogosławiącego, w lewej trzymającego chorągiew Zmartwychwstania. Jest to typowa rzeźba kultowa używana w czasie procesji rezurekcyjnej i umieszczana w kościele przy ołtarzu w okresie wielkanocnym. Wykonana na początku XVI wieku przez prowincjonalnego snycerza małopolskiego.

 2. Kraków
  Chrystus Zmartwychwstały

  Figura Chrystusa Zmartwychwstałego powstała w XVI wieku. Pierwotnie znajdowała się w kościele w Zielonkach. W drugiej połowie XX wieku została przekazana do Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie jako dar parafii. Figura nosi cechy późnogotyckie. Przedstawia triumfującego Chrystusa, który powstał z grobu. Czerwona szata wskazuje na jego męczeństwo, a chorągiew jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią.

 3. Kraków
  Chrystus Zmartwychwstały

  Zmartwychwstały Chrystus z Zalasu jest typowym zabytkiem późnogotyckiej plastyki z początku XVI wieku z terenów Małopolski. Rzeźba stanowi ciekawy przykład oddziaływania nurtu norymbersko-stwoszowskiego na lokalne warsztaty snycerskie działające w początkach XVI wieku.

 4. Kraków
  Chrystus Zmartwychwstały

  Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, z tyłu opracowana, polichromowana, przedstawiająca Chrystusa Zmartwychwstałego z kościoła w Krzeczowie, obecnie depozyt w Muzeum Diecezjalnym w Krakowie. Dzieło małopolskiego (krakowskiego) snycerza z pierwszej połowy XVI wieku.

 5. Igołomia
  Chrystus Zmartwychwstały

  Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, z tyłu opracowana, polichromowana i złocona, przedstawiająca w całej postaci stojącego Chrystusa Zmartwychwstałego, przechowywana w zakrystii, eksponowana w kościele w okresie wielkanocnym. Dzieło nieokreślonego snycerza krakowskiego z 1. połowy XVI wieku.

 6. Biskupice
  Chrystus Zmartwychwstały

  Figura Chrystusa Zmartwychwstałego powstała w XVI wieku i pochodzi z dawnego drewnianego kościoła w Biskupicach. Rzeźba nosi cechy charakterystyczne dla późnego gotyku. Jest zbliżona formalnie i kompozycyjnie do innych szesnastowiecznych figur Chrystusa Zmartwychwstałego z Małopolski (w kościołach w Raciechowicach, Porębie Wielkiej, Trzemeśni czy Modlnicy). Figura Chrystusa Zmartwychwstałego przedstawia triumfującego Zbawiciela, który powstał z grobu. Czerwony płaszcz wskazuje na jego męczeństwo, a chorągiew jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią.

 7. Zakliczyn
  Chrystus Zmartwychwstały

  Figura Chrystusa Zmartwychwstałego powstała w szesnastowiecznym warsztacie rzeźbiarskim. Nosi znamiona późnogotyckie, o czym świadczą sposób rzeźbienia twarzy z wysokim czołem, skręcone w regularne loki włosy, draperia szat i pewna sztywność sylwetki. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora i miejsca wykonania dzieła. Rzeźba reprezentuje typowe ujęcie Chrystusa Zmartwychwstałego, wykształcone jeszcze w średniowieczu: Chrystus jest półnagi, ma czerwony płaszcz, jedną ręką błogosławi, a w drugiej (niezachowanej) prawdopodobnie trzymał chorągiew z krzyżem na znak triumfu nad grzechem i śmiercią.

 8. Trzemeśnia
  Chrystus Zmartwychwstały

  Figura Chrystusa Zmartwychwstałego nosi cechy późnogotyckie, dlatego może być datowana na XVI wiek. Przedstawia ona triumfującego Chrystusa, który powstał z grobu. Szata, która zazwyczaj jest czerwona wskazuje na jego męczeństwo, a chorągiew jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią. W średniowieczu rzeźby pełniły często role rekwizytów w dramatyzowanej liturgii. Figury Chrystusa Zmartwychwstałego mogły być używane podczas liturgii Wielkanocnej i podczas Wniebowstąpienia. Figura z Trzemeśni prawdopodobnie używana była w procesji podczas rezurekcji, po której stawiano ją na ołtarzu po lewej stronie, gdzie znajdowała się do czasu Wniebowstąpienia.

 9. Poręba Wielka
  Chrystus Zmartwychwstały

  Figura Chrystusa Zmartwychwstałego stanowi przykład późnośredniowiecznego wyrobu łączącego zarówno charakter warsztatu cechowego, jak i prowincjonalnej twórczości ludowej.

Celem zorganizowania wycieczki skontaktuj się z parafiami

Zakliczyn
Parafia Wszystkich Świętych

Adres Kościelna 1
32-406 Zakliczyn

Telefon 12 3730270

Adres e-mail parafiazakliczyn@gmail.com

Strona www www.parafiazakliczyn.pl

Biskupice
Parafia Parafia Św. Marcina z Tours

Adres Biskupice 5
32‑020 Wieliczka

Telefon +48 12 250 76 76

Adres e-mail parafia@biskupice.inf.pl

Poręba Wielka
Parafia Św. Bartłomieja Apostoła

Adres pl. ks. Hanusiaka 2
32-600

Telefon 33 8428446

Strona www http://poreba.duszpasterstwa.bielsko.pl/

Trzemeśnia
Parafia Parafia św. Klemensa

Adres Trzemeśnia 324
32-425 Trzemeśnia

Telefon +48 12 273 55 91

Adres e-mail parafia.trzemesnia@gmail.com

Strona www https://www.parafia-trzemesnia.pl

Igołomia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Adres Igołomia 124
32-126

Telefon +48 12 287 30 50

Modlnica
Parafia Parafia Św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej

Adres ul. św. Wojciecha 83
32-085 Modlnica

Telefon 012 419 20 15

Adres e-mail parafiamodlnica@gmail.com

Strona www http://www.modlnica.pl

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności