Polichromia patronowa

Czas trwania lekcji
60 min
Etap edukacyjny
szkoła podstawowa
Tematyka
techniki artystyczne
Autor scenariusza
Paulina Kluz, Justyna Kuska
Co to jest polichromia?

Polichromia jest to malowana dekoracja wykonywana wewnątrz i na zewnątrz budynków, a więc na ścianach, suficie, stropie czy kopule.

Czym jest patron?

Patron jest to szablon wykonany z papieru, kartonu lub tektury, metalu lub deseczki z wyciętym wzorem. Przykłada się do go płaszczyzny, np. ściany lub sufitu, a także do tektury czy papieru i odwzorowuje. Jeżeli pomalujemy szablon farbą uzyskamy odbicie motywu dekoracyjnego. Szablon można również odrysować ołówkiem albo węglem lub odbić jego kontury, przez co uzyskamy szkic motywu dekoracyjnego, który potem można pomalować.

W polichromii patronowej wzór uzyskuje się poprzez odbicie szablonu kilka razy obok siebie lub naprzemiennie z innymi motywami przez co powstaje układ z powtarzających się lub łączących się motywów dekoracyjnych. Polichromia patronowa tworzona była najczęściej jako dekoracja wnętrza w kościołach drewnianych. Wzory patronowe malowano wzdłuż desek na stropie lub ścianach, w ten sposób, że każda deska dekorowana była innym szablonem przez co miała inny wzór.

Popatrz na polichromie patronową z kościołów w Dębnie Podhalańskim i w Harklowej. Są to jedne z najstarszych tego rodzaju polichromii w Małopolsce. Zostały wykonane ponad 500 lat temu!


Zadanie

Potrzebne materiały:
– szablon (do pobrania u dołu strony)
– nożyczki
– farby i pędzel lub kredki
– duży karton

Wytnij wzór z szablonu przy pomocy nożyczek. Następnie połóż szablon na kartonie i spróbuj wykonać odbitkę za pomocą farb albo kredek. Jeżeli odbijesz szablon kilka razy obok siebie powstanie wzór.

Szablon do wycięcia

Wizualizacja dwóch szablonów.

Materiały

Powiązane miejscowości

Pliki do pobrania

Szablon nr 2

Pobierz

Szablon nr 1

Pobierz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności