SDM_COVER_PHOTO

Jan Stankiewicz z Oświęcimia, malarz

Zawód
malarz
Autor opracowania
Maria Działo
Tagi
malarstwo XIX wieku Oświęcim Stankiewicz Jan Stankiewicz Michał Andrzej

Biogram

Jan Stankiewicz, malarz działający w pierwszej połowie XIX wieku, mieszkał w Oświęcimiu, syn Benedykta Stankiewicza. Często mylony z Janem Stankiewiczem z Oświęcimia (1860-1939), synem Ludwika, malarzem działającym później, na przełomie XIX i XX wieku.

Nie wiele posiadamy informacji o Janie Stankiewiczu. W aktach urodzeń Urzędu Parafialnego w Oświęcimiu odnotowano go jako malarza – „pictor”, ale dopiero przy akcie metrykalnym jego syna Michała Andrzeja, urodzonego 1 września 1855. We wcześniejszych aktach parafialnych jego nazwisko nie występuje, zatem malarz musiał przybyć do Oświęcimia w pierwszej połowie XIX wieku.

Jan Stankiewicz jest autorem obrazów: „Zwiastowanie” w kościele św. Michała Archanioła we Włosienicy z 1848 roku, „Św. Piotr” oraz „Wizja św. Jana Kantego” w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Kętach z 1846 roku, „Św. Katarzyna Aleksandryjska” w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie z 1862 roku oraz stacji drogi krzyżowej w Radziszowie z 1846 roku. Według autorów Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce do jego prac należą również obrazy: „Zdjęcia z krzyża” w kościele św. Klemensa w Trzemeśni z 1858 roku; „Chrystus” oraz „Św. Weronika” we wspomnianym wyżej kościele w Kętach oraz „Matka Boska otaczająca płaszczem wszystkie stany” w kościele św. Urabana w Kobiernicach z 1837 roku. Jak dotąd więcej jego prac nie odnaleziono. Na podstawie powyższych przykładów można na stan obecny ustalić, że artysta działał w latach 1836-1862.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Maria Działo, "Jan Stankiewicz z Oświęcimia, malarz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/ludzie/jan-stankiewicz-z-oswiecimia-malarz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności