Małopolskie organy Tomasza Falla

Długość
Etap edukacyjny
bez ograniczeń wiekowych
Szacowany czas zwiedzania

Zabytki na trasie

 1. Zdjęcie nr 1: Prospekt organowy jest dwuczęściowy, czterowieżowy, zbudowany na wysokim cokole, o ośmiu rejestrach. Każda z części prospektu jest ujęta parą złoconych kolumn korynckich, stojących na ukośnie dostawionych postumentach z wolutowymi impostami. Kolumny podtrzymują spływy wolutowe zakończone wazonami płomienistymi (skrajne wieże), lub wybrzuszone łuki odcinkowe zakończone motywem rocaille'm (wewnętrzne wieże). Cztery największe rejestry przysłonięte pozłacanymi kotarami. Kontuar wolnostojący, pomiędzy obiema częściami szafy organowej, na osi założenia.
  Morawica
  Prospekt organowy

  Organy zostały wykonane w 1908 roku przez znanego organmistrza Tomasza Falla w Szczyrzycu.

 2. Zdjęcie nr 1: Szafa organowa architektoniczna, pięcioosiowa, jednokondygnacyjna, na wysokim cokole. Trzy główne osie u dołu podtrzymywane na ornamentalnych wspornikach, z prześwitami na piszczałki w formie stojącego prostokąta, ujętymi ramami, w górnej części dekorowane ornamentem roślinnym, zwieńczone fragmentami belkowania o fryzie dekorowanym żłobieniami. Oś środkowa niższa, zwieńczona szczytem z wolut podtrzymujących krzyż; osie skrajne najwyższe, zwieńczone szczytami w formie przerwanych półkolistych przyczółków z cokołami podtrzymującymi wazony pośrodku. Dwie środkowe osie najniższe z prześwitami na piszczałki w formie wydłużonego stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym, ujęte ramami. Struktura polichromowana w kolorze jasnozielonym, z ciemnozielonymi profilami oraz złoconą ornamentyką.
  Gaj
  Prospekt organowy

  Organy zbudował Tomasz Fall ze Szczyrzyca na przełomie XIX i XX wieku (po 1885, ale przed 1922). Klasycystyczny prospekt został wykonany w tym samym czasie.

 3. Zdjęcie nr 1: Organy architektoniczne, jednokondygnacyjne, pięcioosiowe na wysokim cokole zdobionym płycinami. Pola kondygnacji wypełnione piszczałkami, w osiach środkowej i bocznych zamknięte prostokątnie z ażurową dekoracją z wici roślinnej w górnej części, pozostałe zamknięte półkoliście. Wyróżnione dekoracją osie są wyższe od pozostałych, podtrzymują kawałki belkowania o silnie wysuniętym gzymsie i mają półkoliste zwieńczenia. Boczne przerwane na środku postumentami z wazonami, środkowe z dekoracją z wolut i akantu oraz zatkniętym na szczycie krzyżem. 
Struktura polichromowana w kolorze niebieskim; ornamentyka i profile złocone.
  Harbutowice
  Prospekt organowy

  Organy o 8 rejestrach manualnych i 2 pedałowych, znajdujące się na chórze kościoła, wykonał w 1908 za cenę 2400 koron roku Tomasz Fall, organmistrz ze Szczyrzyca. Fall był znanym rzemieślnikiem, którego dzieła można podziwiać w wielu kościołach południowej Małopolski, m. in w Szczyrzycu, Frydmanie i Harklowej.

 4. Zdjęcie nr 1: Prospekt organowy architektoniczny, pięcioosiowy, jednokondygnacyjny, na wysokim cokole. Osie zewnętrzne i środkowa szersze i wyższe od wewnętrznych, zamknięte niepełnym belkowaniem, środkowa nieco niższa, zamknięta szczytem utworzonym z krzyża podtrzymywanego przez wić roślinną; zewnętrzne zamknięte szczytami utworzonymi ze zwijających się wolutowo liści akantu zakończonych palmetą. Prześwity na piszczałki w formie stojącego prostokąta, dekorowane w górnych narożach ornamentem roślinnym. Dwie osie wewnętrzne dwukrotnie niższe i węższe, zakończone ukośnym i wklęsłym fragmentem gzymsu, z wąskimi prześwitami na piszczałki w formie stojącego prostokąta zamkniętego ukośnie. Struktura polichromowana w kolorze brązowym, profile i ornamentyka złocone.
  Dobczyce
  Prospekt organowy

  Prospekt organowy drewniany, polichromowany, złocony, neobarokowy, architektoniczny, jednokondygnacyjny, pięcioosiowy. Zbudowany w roku 1891 do kościoła Św. Jana Chrzciciela w Dobczycach, w połowie XX wieku przeniesiony do nowego kościoła, a w 2016 roku do kaplicy w Wilczycach.

Celem zorganizowania wycieczki skontaktuj się z parafiami

Harbutowice
Parafia Parafia Najświętszego Imienia Marii

Adres Harbutowice 181
32-440 Sułkowice

Telefon +48 12 273 28 05

Strona www http://parafiaharbutowice.pl

Morawica
Parafia Św. Bartłomieja Apostoła

Adres Morawica 5
32-084 Morawica

Telefon 519856556

Adres e-mail ks.palmowski@op.pl

Strona www parafia.morawica.net

Gaj
Parafia Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Adres Maryjna 6
32-031 Gaj

Telefon 12 270 15 47

Adres e-mail gajparafia@gmail.com

Strona www parafiagaj.pl

Dobczyce
Parafia Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych

Adres ul. Kościelna 1
32-410 Dobczyce

Telefon (12) 271-10-44

Adres e-mail xkt@neostrada.pl

Strona www parafiadobczyce.com.pl

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności