Mozaika

Czas trwania lekcji
30 min
Etap edukacyjny
szkoła podstawowa
Tematyka
techniki artystyczne
Autor scenariusza
Paulina Kluz, Justyna Kuska

O scenariuszu lekcji

Mozaika to bardzo ciekawa technika artystyczna, która zaliczana jest do malarstwa. Powstaje przez układanie kawałków ceramiki, kamieni lub szkła na specjalnie przygotowanym podłożu np. w świeżej zaprawie lub cemencie. Fragmenty te mogą być odpowiednio przycięte (kostki, płytki), połamane lub mają naturalną formę (np. kamienie otoczaki, muszle). Mozaika daje ogromne możliwości artystyczne dzięki zastosowaniu przeróżnych rodzajów materiałów o płaskich bądź trójwymiarowych formach, jednocześnie jest bardzo trwała i pozwala uzyskać efekty malarskie. Z mozaiki układane są przedstawienia figuralne, fantastyczne lub ornamentalne (wzory geometryczne), a także abstrakcyjne zestawienia barw i kształtów.

Mozaika jest jedną z najdawniejszych technik artystycznych, znana jest od czasów starożytnych. Najstarsze odkryte mozaiki pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat. Mozaiką dekorowano domy, świątynie i budynki publiczne, dawniej i dziś. Układano ją na posadzkach, na ścianach (wewnątrz i na zewnątrz), sklepieniach i kopułach (przekrycie danej przestrzeni budynku), tworzono z niej obrazy, nawet dekorowano nią meble (np. blaty stołów) i inne przedmioty.

Pytania:

Czy potrafisz teraz powiedzieć w jaki sposób powstaje mozaika?

Może znasz jakieś mozaiki z własnej okolicy, np. z kościoła, kamienicy, biblioteki, hotelu, restauracji, kina?

Stwórz własną mozaikę

Przygotuj:
  • szablon (do ściągnięcia ze strony SDM, poniżej)
  • papier kolorowy i klej
  • albo kredki

Zadanie: 
Stwórz własną mozaikę posługując się szablonem. Wycinaj lub urywaj kawałki papieru kolorowego i przyklejaj je na białych polach szablonu. Możesz też białe pola pokolorować kredkami. W górnym rogu szablonu znajduje się wzór, którym możesz się inspirować lub daj się ponieść wyobraźni i stwórz własną kolorystykę! Pamiętaj jednak, że za pomocą barw wydobywasz kształty przedstawienia, czyli postać, jej twarz i dłonie, elementy stroju oraz tło.

Dobrej zabawy!
Widok szablonu.

Materiały

Pliki do pobrania

Mozaika – Karta pracy

Pobierz, wydrukuj

Pobierz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności