Lato to dla zespołu Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII czas wyjazdów inwentaryzacyjnych. W czasie trwania projektu Sakralne Dziedzictwo Małopolski przeprowadziliśmy prace inwentaryzacyjne w kilkudziesięciu kościołach na terenie Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Pod przewodnictwem kierownika Pracowni dr Józefa Skrabskiego, pracownicy oraz studenci Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII sfotografowali oraz założyli karty poszczególnym obiektom – ołtarzom, obrazom, rzeźbom, feretronom, ornatom, naczyniom liturgicznym w m.in. w kościołach w Oświęcimiu, Gierałtowicach, Nidku, Wieprzu, Czańcu, Osieku, Brzeszczach, Zielonkach i Bielanach.
Informacje na temat zabytków zostanały wprowadzone do specjalnie przygotowanej internetowej bazy danych, w której historycy sztuki w oparciu o archiwalia oraz dzięki metodom porównawczym opracowali noty katalogowe dla każdego z obiektów. Po opracowaniu, obiekty zostają udostępione na stronie internetowej projektu Sakralne Dziedzictwo Małopolski, który uzyskał dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej.
24 sierpnia 2018 roku, podczas prac w parafii pw. Wszystkich Świętych w Wieprzu nasz zespół odwiedził biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel. Relację z wizyty biskupa można zobaczyć na stronie Diecezji Bielsko-Żywieckiej pod adresem: https://bit.ly/2BRLfM0
Dziękujemy wszystkim studentom, którzy w ramach praktyk studenckich i wolontariatu pomagali nam w inwentaryzacji oraz zapraszamy do przejrzenia galerii pokazującej przebieg prac.
Studenci w trakcie prac inwentaryzacyjnych
Fotorelacja z wyjazdów inwentaryzacyjnych
dr Skrabski
Inwentaryzacja w Polance Wielkiej
dr Józef Skrabski podczas pracy
ks. Szymon Tracz ze studentami
Agata Felczyńska
Krzesło
Paulina Kluz
Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce
Polityka prywatności