Z życia Pracowni

Inwentaryzacja zabytków w Małopolsce 2017-2019

Justyna Kuska

Lato to dla zespołu Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII czas wyjazdów inwentaryzacyjnych. W czasie trwania projektu Sakralne Dziedzictwo Małopolski przeprowadziliśmy prace inwentaryzacyjne w kilkudziesięciu kościołach na terenie Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Pod przewodnictwem kierownika Pracowni dr Józefa Skrabskiego, pracownicy oraz studenci Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII sfotografowali oraz założyli karty poszczególnym obiektom – ołtarzom, obrazom, rzeźbom, feretronom, ornatom, naczyniom liturgicznym w m.in. w kościołach w Oświęcimiu, Gierałtowicach, Nidku, Wieprzu, Czańcu, Osieku, Brzeszczach, Zielonkach i Bielanach.

Informacje na temat zabytków zostanały wprowadzone do specjalnie przygotowanej internetowej bazy danych, w której historycy sztuki w oparciu o archiwalia oraz dzięki metodom porównawczym opracowali noty katalogowe dla każdego z obiektów. Po opracowaniu, obiekty zostają udostępione na stronie internetowej projektu Sakralne Dziedzictwo Małopolski, który uzyskał dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej.

24 sierpnia 2018 roku, podczas prac w parafii pw. Wszystkich Świętych w Wieprzu nasz zespół odwiedził biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel. Relację z wizyty biskupa można zobaczyć na stronie Diecezji Bielsko-Żywieckiej pod adresem: https://bit.ly/2BRLfM0

Dziękujemy wszystkim studentom, którzy w ramach praktyk studenckich i wolontariatu pomagali nam w inwentaryzacji oraz zapraszamy do przejrzenia galerii pokazującej przebieg prac.
Scena w kościele. Inwentaryzatorka stoi przez wmurowaną w ścianę świątyni tablicą pamiątkową
Studenci w trakcie prac inwentaryzacyjnych

Fotorelacja z wyjazdów inwentaryzacyjnych

Inne nasze artykuły

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności