Co kryją stare księgi: Z czego składa się herb?

Czas trwania lekcji
30 min
Etap edukacyjny
szkoła podstawowa
Tematyka
heraldyka
Autor scenariusza
Piotr Kołpak, Justyna Kuska

O scenariuszu lekcji


Dawny herb to nie tylko tarcza i godło. Heraldyka (czyli nauka zajmująca się właśnie herbami) wyróżnia kilka jego elementów. Podstawą herbu była tarcza, pośrodku której umieszczano godło. Tarczę zdobiono kartuszem, na którego szczycie kładziono koronę heraldyczną. Korona łączyła tarczę (albo kartusz) z klejnotem – najważniejszą ozdobą herbu w postaci np. strusich piór, rogów albo skrzydeł. Poniżej artusza zawieszano order, którego kawalerem był właściciel herbu. Herby dostojników kościelnych upiększano dodatkowo np. infułą (mitrą), pastorałem oraz kapeluszem z chwostami – czyli frędzelkami, których liczba oznaczała godność kościelną.

Przyjrzyj się uważnie prezentowanym poniżej herbom. Spróbuj zapamiętać z jakich elementów składa się herb i jak są rozmieszone. Ta wiedza przyda Ci się do wykonania następnego zadania.

Przykładowe herby

Zadanie do wykonania

Pomóż prymasowi Janowi Pawłowi Woroniczowi (1757-1829) skompletować swój herb Pawęża. Nazwij poszczególne elementy herbu, wytnij je i ułóż zgodnie z przykładem pochodzącym z biskupiej księgi opracowanej i zdigitalizowanej w ramach projektu Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej.

Do wykonania tego zadania pobierz Kartę pracy zamieszczoną w plikach do pobrania u dołu strony.

Pliki do pobrania

Karta pracy: Herb

Pobierz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności