Protocollon exhibitorum in Ecclesiasticis ex anno 1861
Lokalizacja
Archiwum Archidiecezji Lwowskiej
Nazwa zespołu
Księgi protokołu podawczego
Sygnatura
RK 43
Numer jednostki
43
Typ numeracji
foliacja
Czas powstania
01.01.1861-31.12.1861
Poziom opisu
podstawowy
Twórca
Kancelaria biskupa Franciszka Ksawerego Wierzchlejskiego
Dzieje ustroju / bibliografia twórcy
Franciszek Ksawery Wierzchlejski urodził się w 1803 r. we Lwowie, studiował we Lwowie, Wiedniu i Tarnowie, święcenia kapłańskie uzyskał w roku 1826, pracował jako profesor w seminarium duchownym w Kalwarii Zebrzydowskiej, w latach 1846-1860 pełnił funkcję biskupa diecezjalnego przemyskiego, od 1860 r. arcybiskup metropolita lwowski, zmarł w 1884 r. Prezes Instytutu Ubogich Chrześcijan we Lwowie.
Dzieje obiektu
W 1412 r. na mocy bulli Jana XXIII stolicą archidiecezji został Lwów. Kapituła metropolitalna została ufundowana 23 XI 1429 r. przez Władysława Jagiełłę. W latach 1786-1925 do archidiecezji lwowskiej należała również Bukowina. Po drugiej wojnie światowej w granicach Polski znalazła się część dawnej archidiecezji lwowskiej, która nosiła nazwę Administratury Apostolskiej w Lubaczowie. W 1992 r. weszła ona w skład nowo utworzonej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Za rządów abpa Bolesława Twardowskiego (1923-1944) powstała myśl uporządkowania zasobu archiwalnego, znajdującego się w Kurii Arcybiskupiej we Lwowie. Do 1939 r. Archiwum Kurii Arcybiskupiej mieściło się w pałacu arcybiskupim przy ul. Czarnieckiego 22 we Lwowie. W październiku 1945 r. zasoby Archiwum Archidiecezjalnego oraz archiwum i biblioteka Seminarium Duchownego zostały przewiezione do Krakowa, Tarnowa i Kalwarii Zebrzydowskiej. W latach 50. XX w., z inicjatywy abpa Eugeniusza Baziaka i ks. dra Mariana Rechowicza akta te zwieziono do Lublina i złożono w gmachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dopiero po ukończeniu w 1978 r. budowy gmachu Kurii Biskupiej w Lubaczowie zaczęto wszystkie archiwalia lwowskie tam gromadzić.
Wojna, ciągłe zmiany miejsca i niewłaściwe przechowywanie akt spowodowały znaczne ubytki i rozproszenie archiwaliów. Akta personalne duchowieństwa zostały zniszczone z polecenia abpa B. Twardowskiego we wrześniu 1939 r., z obawy przed ingerencją władz sowieckich. Zasób archiwalny, a szczególnie księgi metrykalne, dwukrotnie zostały przejęte przez czynniki sowieckie, po czym z dużymi ubytkami odzyskane. W wyniku ewakuacji ze Lwowa, a potem niewłaściwego przechowywania i przewożenia w granice powojennej Polski, fascykuły akt zostały przemieszane.
W połowie 1995 r. Archiwum przewiezione zostało do Krakowa.
W latach 1995-2012 instytucja ta funkcjonowała w Krakowie pod nazwą Archiwum, Biblioteka i Muzeum Metropolii Lwowskiej obrządku łacińskiego. Dnia 19 marca 2012 r. metropolita lwowski ob. łac. abp dr Mieczysław Mokrzycki podpisał umowę z rektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. dr hab. Władysławem Zuziakiem, prof. UPJPII w przedmiocie depozytu zasobu archiwalnego w murach wspomnianej uczelni.
Sposób uporządkowania
chronologiczny
Zakres i zawartość
Księga protokołu podawczego konsystorza metropolitalnego obrządku łacińskiego we Lwowie za rok 1861