Św. Marcin na koniu dzielący się płaszczem z ubogim

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Krzeszowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Miejsce przechowywania
kaplica boczna
Identyfikator
DZIELO/11675
Kategoria
obraz
Czas powstania
1843-1845
Technika i materiał
technika olejna na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 250 cm
wysokość – 150 cm
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz sprawiony do ołtarza w kaplicy bocznej. Dzieło malarza Franciszka Paszkowskiego (1818-1883). W 1845 roku obraz eksponowany na wystawie sztuk pięknych w Warszawie, bezwzględnie skrytykowany.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta. Pod półkolistą arkadą święty Marcin na białym koniu, ujęty en face, pochyla głowę w prawo, ku klęczącemu żebrakowi, który ujmuje podawaną mu połę płaszcza. W prawej ręce święty trzyma ułożony poziomo bułat (rodzaj krótkiej szabli). Odziany w zbroję i czerwony płaszcz przerzucony przez prawe ramię. Żebrak ukazany z profilu, z obnażonym torsem oraz biodrami i udami okrytymi niebieską tkaniną. W tle przedstawienia niebieskie niebo i daleki górzysty pejzaż. Obraz sygnowany: FP 1843-45.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz namalowany zapewne z wykorzystaniem wzoru graficznego, co praktykował Franciszek Paszkowski, utrzymany w konwencji malarstwa akademickiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz ołtarzowy, namalowany olejno na płótnie z przedstawieniem najsłynniejszej sceny z życia świętego Marcina – oddanie połowy płaszcza żebrakowi. Święty przedstawiony na białym koniu, w półkolistej arkadzie bramy miasta, w stroju rzymskiego żołnierza. Obok niego siedzi na ziemi półnagi żebrak. Obraz namalowany w latach 1843-1845 przez malarza Franciszka Paszkowskiego.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Św. Marcin na koniu dzielący się płaszczem z ubogim", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-marcin-na-koniu-dzielacy-sie-plaszczem-z-ubogim

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności