Św. Jadwiga królowa Polski

1983 rok
Fundator
proboszcz Stanisław Konieczny
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Stary Sącz (?)
olej na płótnie
wysokość – około 180 cm
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Obraz został zakupiony przez proboszcza Stanisława Koniecznego w czasie jego posługi w latach 1973-1982.

Obraz z rzedstawieniem tronującej św. Jadwigi, która prawą dłonią ujmuje złote berło, a w lewej ręce trzyma opieczętowany dokument. Jadwiga ma łagodne rysy i jest lekko uśmiechnięta. Zwrócona na wprost twarz ma stanowczy wyraz, majestatu dodają jej bujne, równo opadające na ramiona włosy oraz duża złota korona zwieńczona liliami i inkrustowana szlachetnymi kamieniami. Królowa jest ubrana w złotą suknię z dużym Orłem Białym wyhaftowanym na piersi. Ma narzucony czerwony płaszcz królewski, podbity gronostajowym futrem, obszyty złotą lamówką i spięty pod szyją dwoma broszami w postaci herbów Andegawenów i Polski. Królowa nosi złoty pas szlachecki z okrągłą klamrą, w której przedstawiono godło Królestwa Polski. Jej nogi okrywa dół sukni w kolorze ciemno turkusowym, na którym znajdują się złote lilie. Ręce ma zgięte w łokciach i oparte na poręczach tronu z wysokimi kolumnami podtrzymującymi półkolisty łuk zwieńczenia. Na roślinnych wydłużonych kapitelach znajdują się herby, po lewej podwójny krzyż jagielloński, po prawej Pogoń Litewska, a najwyżej na środku łuku Orzeł BiałyTło obrazu w odcieniach zieleni. Obraz w ramie w kształcie stojącego prostokąta z fantazyjnym górnym ramieniem złożonym z czterech wolut, z których dwie ozdobione są grzebieniami; w miejscu złączenia się kolejnych dwóch umieszczono złotą muszlę.

Autor obrazu, Czesław Leńczowski, urodził się w Świątnikach w 1905 roku. Ukończył miejscową szkołę, a w 1935 roku rozpoczął naukę w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował malarstwo pod okiem profesorów Kazimierza Sichulskiego, Władysława Jarockiego oraz Karola Frycza. Odbył podróże artystyczne do Niemiec, Belgii, Francji, Włoch, Jugosławii i na Węgry. W czasie drugiej wojny światowej był więźniem obozu koncentracyjnego, jednak udało mu się zbiec w czasie ewakuacji. Po wojnie pracował jak nauczyciel rysunku w Starym Sączu, ilustrator, scenograf, autor opraw uroczystości, brał również udział w wystawach. Jako malarz działał w nurcie realizmu, wykazując zainteresowanie impresjonizmem. Pozostawił po sobie około 300 obrazów, omawiany wizerunek królowej Jadwigi był jego ostatnim dziełem. Zmarł w 1983 roku.
Przedstawiona na płótnie św. Jadwiga żyła w latach 1374-1399. W roku 1384 została koronowana na królową Polski, dwa lata później poślubiła litewskiego księcia Władysława Jagiełłę. Była znana z głębokiej i szczerej religijności, zapamiętano ją również jako współfundatorkę Uniwersytetu Krakowskiego.

Dobry.

Obraz z wizerunkiem tronującej św. królowej Jadwigi został namalowany w 1953 roku przez artystę Czesława Leńczowskiego i pozyskany przez proboszcza Stanisława Nowakowskiego w czasie jego posługi w parafii w latach 1973-1982.

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Marecki Józef, Rotter Lucyna, "Jak czytać wizerunki świętych. Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych", Kraków 2013

Osoby związane z dziełem

Agata Felczyńska, "Św. Jadwiga królowa Polski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jadwiga-krolowa-polski-1